Trogodišnji program Škola ambasador Europskog parlamenta 2016.-2019.

Program "Škola ambasador Europskog parlamenta" od školske godine 2016./2017. provodi se u svim državama članicama Europske unije pa tako i u Hrvatskoj.

Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo i razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje ovog programa kojega na sebi svojstven način provodi svaka od uključenih srednjih škola ambasadora Europskog parlamenta. Cilj programa jest podići razinu informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građani. Tijekom tri godine održavanja programa, njime će biti obuhvaćeno čak 35 gimnazija i strukovnih škola iz cijele Hrvatske.

Ukratko, program funkcionira na način da nastavnik ima ulogu ambasadora seniora Europskog parlamenta, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju mlađi ambasadori. Zajedničkim snagama u školi uspostavljaju info-točku za informiranje o aktivnostima vezanim s europskim institucijama. Svake školske godine u sklopu Dana Europe nastavnici zajedno s učenicima organiziraju tamatske aktivnosti. Jedan od pozitivnih odjeka programa jest stvaranje čvrste veze između hrvatskih srednjih škola i Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a sve kako bi nastavnici i učenici postali što suvereniji u svojim ambasadorskim ulogama, svatko u svom školskom i lokalnom okruženju. Učenici se tako tijekom provedbe programa uz pomoć mentora – ambasadora seniora - upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju, svaki u svojoj matičnoj državi članici.

Izvor: http://www.europarl.europa.eu/croatia/hr/za_mlade/skola-ambasador.html

Škola ambasador Europskog parlamenta
EU kviz
Autor: Đurđica Kolar, 21. 2. 2020.

U sklopu projekta "Škola ambasador" u petak, 21. veljače 2020. godine održan je EU kviz pod mentorstvom Vesne Pegan, prof. savjetnik i Vesne Šafar, prof. iz Ekonomske škole Mije Mirkovića Rijeka te Ene Stevović, prof. iz Hotelijersko-turističke škole Opatija. U kvizu su sudjelovali učenici 4. razreda Ekonomske škole Mije Mirkovića Rijeka i Hotelijersko-turističke škole Opatija. Učenici su prezentirali teme vezane uz Europsku uniju: klimatske promjene, migranti, Brexit i nezaposlenost. Prosudbeno povjerenstvo u sastavu Vesna Pegan, prof. savjetnik, Vesna Šafar, prof., Ena Stevović, prof. i Branimir Peranić, prof. zaključilo je da su svi učenici pokazali zavidno znanje i ozbiljnost u izražavanju svojih stavova.