Trogodišnji program Škola ambasador Europskog parlamenta 2016.-2019.

Program "Škola ambasador Europskog parlamenta" od školske godine 2016./2017. provodi se u svim državama članicama Europske unije pa tako i u Hrvatskoj.

Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo i razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje ovog programa kojega na sebi svojstven način provodi svaka od uključenih srednjih škola ambasadora Europskog parlamenta. Cilj programa jest podići razinu informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građani. Tijekom tri godine održavanja programa, njime će biti obuhvaćeno čak 35 gimnazija i strukovnih škola iz cijele Hrvatske.

Ukratko, program funkcionira na način da nastavnik ima ulogu ambasadora seniora Europskog parlamenta, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju mlađi ambasadori. Zajedničkim snagama u školi uspostavljaju info-točku za informiranje o aktivnostima vezanim s europskim institucijama. Svake školske godine u sklopu Dana Europe nastavnici zajedno s učenicima organiziraju tamatske aktivnosti. Jedan od pozitivnih odjeka programa jest stvaranje čvrste veze između hrvatskih srednjih škola i Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a sve kako bi nastavnici i učenici postali što suvereniji u svojim ambasadorskim ulogama, svatko u svom školskom i lokalnom okruženju. Učenici se tako tijekom provedbe programa uz pomoć mentora – ambasadora seniora - upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju, svaki u svojoj matičnoj državi članici.

Izvor: http://www.europarl.europa.eu/croatia/hr/za_mlade/skola-ambasador.html

Škola ambasador Europskog parlamenta
UPRAVNI REFERENTI NA IZVANUČIONIČNOJ NASTAVI U POSJETU ČEŠKOM SENATU U PRAGU
Autor: Đurđica Kolar, 15. 1. 2020.

U okviru projekta Četiri europska parlamenta – Beč, Prag, Budimpešta i Rim, upravni referenti prvih, drugih, trećih i četvrtih razreda naše Škole ove školske godine 2018./2019. posjetili su Prag i češki senat, a pod vodstvom profesorice mentorice Vesne Pegan i u pratnji profesora Branimira Peranića.

Projekt je realiziran 31. prosinca 2019. g. u cijelosti, na zadovoljstvo učenika i profesora. Cilj putovanja bio je posjet parlamentu, a u okviru putovanja, uz stručno vodstvo vodiča agencije VIA-Rijeka, i lokalnog vodiča u Pragu razgledali smo Prag i njegove kulturne znamenitosti , te Češki Krumlov.

Vesna Pegan, prof. savjetnica