Obavijesti za maturante

Trogodišnji program Škola ambasador Europskog parlamenta 2016.-2019.

Program "Škola ambasador Europskog parlamenta" od školske godine 2016./2017. provodi se u svim državama članicama Europske unije pa tako i u Hrvatskoj.

Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo i razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje ovog programa kojega na sebi svojstven način provodi svaka od uključenih srednjih škola ambasadora Europskog parlamenta. Cilj programa jest podići razinu informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građani. Tijekom tri godine održavanja programa, njime će biti obuhvaćeno čak 35 gimnazija i strukovnih škola iz cijele Hrvatske.

Ukratko, program funkcionira na način da nastavnik ima ulogu ambasadora seniora Europskog parlamenta, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju mlađi ambasadori. Zajedničkim snagama u školi uspostavljaju info-točku za informiranje o aktivnostima vezanim s europskim institucijama. Svake školske godine u sklopu Dana Europe nastavnici zajedno s učenicima organiziraju tamatske aktivnosti. Jedan od pozitivnih odjeka programa jest stvaranje čvrste veze između hrvatskih srednjih škola i Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a sve kako bi nastavnici i učenici postali što suvereniji u svojim ambasadorskim ulogama, svatko u svom školskom i lokalnom okruženju. Učenici se tako tijekom provedbe programa uz pomoć mentora – ambasadora seniora - upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju, svaki u svojoj matičnoj državi članici.

Izvor: http://www.europarl.europa.eu/croatia/hr/za_mlade/skola-ambasador.html

Škola ambasador Europskog parlamenta
„AKCIJA ZA 5“ - PROJEKT UDRUGE DELTA
Autor: Đurđica Kolar, 3. 6. 2019.

Udruga Delta je 7. studenoga 2018., u prostoru Gradske vijećnice grada Rijeke,13. put zaredom provela projekt „AKCIJA ZA 5 !“ na temu „MEDIJSKA PISMENOST MLADIH“.

U tom su projektu,  uz mentorstvo prof. Vesne Pegan,  sudjelovali učenici smjera upravni referent : Karla Matušan, Julija Stubičar, Tea Golubić Nina Ivošević i Lukas Stipanov iz 4.h te Tino Valentić iz 4.i razreda.

Učenici su pokazali inicijativu, zavidnu vještinu i iskustvo u radu, a učenik Lukas Stipanov bio je član pobjedničkog tima.

Vesna Pegan, prof. savjetnica